Valószínű mindenki ismeri azt az érzést (a szerencsések csak a TV reklámokból), amikor hideg vagy meleg hatására megfájdul egy vagy több foga. Ezt a hirtelen fellépő fájdalmat a fogérzékenység okozza.
A fogérzékenység összetett dolog, amelyet néha egy-egy ok válthat ki, legtöbbször azonban több faktor együttes hatására következik be.
Nézzük meg mi válthatja ki azt, hogy a nagy hidegben elfogyasztott forró tea, vagy a nyári hőségben legurított sör kellemetlen perceket okoz.
A fogérzékenység okozói lehetnek:
- A kezdődő fogszuvasodás
Sajnálatos módon ez az állapot legtöbbször csak a fogorvosnál kerül felismerésre, hiszen általában nehezen- vagy teljesen hozzáférhetetlen helyeken alakul ki (például: két fog közötti rendkívül szűk területek vagy az őrlőfogak hátsó felszínén, stb.).
Ez a zománc szerkezetének mikrosérüléseit jelenti, amely a későbbiekben a zománc repedezésével, majd lyukadásával járhat. ( A fog felépítéséről egy következő posztunkban lesz szó, ahogy kitérünk arra, miből is áll az emberi fog.) Ilyenkor már lényegesen kisebb ellenállóképessége van a külső hatásokkal szemben, mint például a hideg, meleg, édes ingerek. (Igen, a gumicukor és a csokoládé is okozhat hasonló fájdalmat!) Tulajdonképpen a zománcot felfoghatjuk egy szigetelő rétegként is, amely megakadályozza ezeknek az ingereknek a káros hatásait a fogbélre.
- Régebben fennálló szuvasság
A fogszuvasodást tekinthetjük egy nyílt sebnek hasonlóan például egy bőrsérüléshez, csupán annyi a különbség, hogy ez a seb nem tud magától begyógyulni. A fog keményszövetei sajnálatos módon nem képesek a regenerációra - ezért kell a fogszuvasodást mihamarabb kezelni.
Érthető ezek után, hogy egy nyílt seb (mint például egy vágás a bőrön) érzékeny és fájdalmas tud lenni. Ez a fogak esetében ugyanúgy fennáll, egy jókora lyuk miatt a külvilág hatásai sokkal jobban elérik a fog belét (ahol az erek, idegek futnak) mintha a fog felszíne ép lenne.
- Abrázió
Ez a kifejezés a fogak lassú kopását jelenti, rossz fogmosási technika vagy fogfehérítő fogkrémek alkalmazása miatt. Ez természetesen nem egyik napról a másikra következik be, de hosszú évek alatt jelentős mértékű fogkopást lehet előidézni a túl kemény sörtéjű fogkefe használatával, illetve a rossz fogmosási technika alkalmazásával.
A fogfehérítő fogkrémek sajnos a smirgli alapelvén működnek. A bennük található apró dörzs-szemcsék a zománc külső rétegét fokozatosan koptatják, így érik el a fehérítő hatást - használatuk ezért tartósan nem javasolt.
- Attritio
Az attritio kifejezést a fogászatban azokra az esetekre értjük, ahol a fog kopása a fentiektől eltérő módon következik be. Erre példa a fogcsikorgatás, az egyes pontokon gyakrabban érintkező fogak (például túl magas tömés esetén) vagy kemény élelmiszerek (szalonna bőr, porc, csont) rágása.
- Erózió
Az erózió szintén a fogkopás egy formája, amely általában savas hatásra következik be: szénsavas üdítők, reflux betegség, gyógyszerek, gyümölcsök fogyasztása.
Egy későbbi posztunkban arra is kitérünk mely élelmiszerek fejtenek ki jótékony, illetve kártékony hatást a fogakra.
Összefoglalás
A fentebb említett hatások külön-külön is okozhatnak fogérzékenységet, de sok esetben inkább különböző kombinációkban szoktak jelentkezni.
Természetesen mindegyik esetre létezik megoldás, de ennek tárgyalása messze meghaladja egy blog-bejegyzés kereteit, ezért kérem mindenképpen keressenek fel rendelőmben a lehetséges kezelési terv felállításával és megvalósításával kapcsolatban.
Köszönettel,
Dr. Dávid Ádám
Fogszakorvos