Kedves Olvasóim!
A mai blogbejegyzésem keretében szeretném röviden leírni Önöknek a fogak általános felépítését. Azt már mindannyian tudjuk, hogy a fog gyökér- részből és koronából áll.
A gyökér tulajdonképpen a fog rögzítéséért felelős szerkezet amelyet kívülről cement borít. Szoros összeköttetésben áll az állcsonttal, amelyhez nagyon apró, rugalmas rostok segítségével rögzül (Foghúzás során tulajdonképpen ezeket a rostokat szakítja el a fogorvos). A gyökér felületén található cement a környezeti hatásokat nagymértékben átengedi, ezért nagyon gyakori probléma a fogérzékenység - például ínysorvadás esetén. (Ebben az esetben ugyanis szabaddá válik a gyökér felszíne.)
A fogkoronát a kemény és ellenálló zománc borítja. Sajnos azonban a különböző környezeti hatások erősen rongálhatják ezt (erről az előző blogbejegyzésem keretében részletesebben írtam). A zománc szerepe a rágóerő elviselésén túl a szigetelésben is jelentős, hiszen gátolja a hideg, meleg és édes ingerek hatását a fogbélben található idegekre. Sajnálatos módon a zománc egyáltalán nem képes a regenerációra- ezért kell a szuvasságokat mihamarabb töméssel vagy pótlással ellátni.
A fog belső részén található az úgynevezett pulpa vagy hétköznapi nevén a fogbél. Ez egy pici barlangként fogható fel amely tartalmazza az ereket, idegeket és néhány sejtes elemet. A pulpa alakja követi a fog külső kontúrját. A fogbél és a zománc közötti réteg egy speciális anyag amelynek dentin a neve.
A dentin az egyetlen szövet a fogban, amely csekély mértékű regenerációra is képes- mert a fogbélben megtalálhatóak azok a sejtek, amelyek ezt az anyagot képesek termelni. Az erek tulajdonképpen ezért vannak jelen a fogbélben, hogy ezeket a sejteket életben tartsák. A fogbélben található idegek csak fájdalom érzetét képesek előállítani, ezért van az, hogy a fog mindenféle külső hatásra (hideg, meleg, édes, ütés, rázkódás) fájdalommal reagál.
Néha sajnos bekövetkezhet ezen belső szövetek gyulladása, (nagy mértékű szuvasság, vagy egy nagy ütés hatására) ami erős fájdalom kíséretében a szövetek elhalását, elkocsonyásodását eredményezi. Ekkor válik szükségessé a gyökérkezelés, ami tulajdonképpen arról szól, hogy ezeket a gyulladt és sérült szöveteket eltávolítjuk a fog belsejéből. Ettől a ponttól a fog teljesen érzéstelenné válik, hiszen kivettük az összes ideget és eret, amelyek révén képes volt ingereket felvenni.
Az állcsonton nyugvó, a fogat szorosan körülölelő szövetet ínyszövetnek nevezzük. Ez ugyanúgy hámszövet, mint ami kívülről borítja a testünket, csupán néhány elemében kicsit módosult változat. Az ínyszövet szintén tartalmaz ereket, idegeket - ezért hasonlóan a foghoz képes ingereket felvenni, illetve külső negatív hatásokra gyulladással reagálni. Enyhe gyulladása igen gyakori probléma, amelyet szinte mindig a fogkő jelenléte eredményez. A fogkő precíz eltávolítása otthoni körülmények között nem lehetséges, ezért félévente érdemes felkeresnie fogorvosát.
A kép forrása: tudasbazis.sulinet.hu